Wypadek na drodze

Na kłopoty Popowski

Jak się zachować?

Gdy zdarzy się wypadek, powinniśmy wiedzieć, co robić, by jak najszybciej dotarła pomoc i jakie formalności załatwić, by dostać odszkodowanie.

Zaraz po uderzeniu starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Sprawdźmy czy nie odnieśliśmy ran – na skutek szoku, można nie czuć bólu. Jeżeli w samochodzie są inne osoby, zobaczmy, w jakim są stanie. Jeżeli wszystko jest w porządku, włączmy światła awaryjne, wyjmijmy kluczyki ze stacyjki. Upewnijmy się czy nie ucierpiały osoby postronne. Za samochodem ustawmy trójkąt ostrzegawczy. Jeśli ktoś jest ranny, natychmiast powiadommy odpowiednie służby ratunkowe. Czekając na lekarza, zajmijmy się rannymi. Krwawienie spróbujmy powstrzymać opaską uciskową, w razie potrzeby przystąpmy do reanimacji i nie przestawajmy aż do przyjazdu lekarza i jego polecenia o zaniechaniu. Używajmy jednorazowych rękawiczek. Należy ranną osobę przykryć, żeby nie wychłodził się organizm. W wypadku, w którym są ranni albo zabici, nie wolno usuwać pojazdów z drogi aż do przyjazdu policji. Jeśli zaś nikomu nic się nie stało, pojazdy mogą zjechać na pobocze. Starajmy się jednak nie zatrzeć przy tym śladów, aby policja mogła odtworzyć przebieg zdarzenia. W sytuacji, gdy nikt nie został ranny, sprawca jest trzeźwy, przyznaje się do winy, ma przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę OC, nie musimy wzywać „drogówki”. Warto to czasem zrobić, ponieważ raport policji przydaje się, gdyby sprawca później zaprzeczał, że jest winny. Oświadczenie o winie pisze osoba, która doprowadziła do wypadku. Można je sporządzić na zwykłej kartce, jak również na formularzu, który możemy otrzymać w firmie ubezpieczeniowej. Gdy już sprawca podpisze oświadczenie, sprawdźmy, czy zgadzają się wszystkie dane. Oświadczenie będzie nam potrzebne, by starać się o odszkodowanie. Jeżeli po wypadku nie możemy jechać niesprawnym autem, musimy wezwać pomoc drogową. To od naszej decyzji zależy gdzie pojazd zostanie odholowany, czy do prywatnego warsztatu, czy też do autoryzowanej stacji obsługi. Zawiadamiając ubezpieczyciela o wypadku, upewnijmy się, gdzie i z jakimi dokumentami mamy się zgłosić, by starać się o odszkodowanie. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z inspektoratem, w którym wykupiliśmy polisę OC. W ciągu 30 dni od dostarczenia wszystkich dokumentów firma ubezpieczeniowa powinna zdecydować czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej wysokości.

Jeśli zobaczymy wypadek!

Gdy jesteś pierwszym kierowcą na miejscu zdarzenia, nie widzisz policji ani pogotowia, masz obowiązek się zatrzymać! Ustaw swój samochód tak, żeby nie blokował drogi i włącz światła awaryjne. Zobacz czy w wypadku są ranni, czy ktoś potrzebuje pomocy. Masz obowiązek jej udzielić!! Dowiedz się czy wezwano już policję i pogotowie. Jeśli nie, to zadzwoń na telefon alarmowy 112 (z telefonu komórkowego).

Jeżeli byliśmy świadkami stłuczki lub wypadku, widzieliśmy kto zawinił, poczekaj na przyjazd „drogówki”. Jeśli czas nas goni, zostawmy swój numer telefonu poszkodowanej osobie, żeby mogła się w późniejszym terminie skontaktować.

Widząc wypadek, do którego przyjechała już policja i pogotowie, nie zatrzymuj się. Jak najszerszym łukiem omiń miejsce zdarzenia, aby nie zacierać śladów. Jedź powoli, bo na jezdni mogą leżeć odłamki szkła, które wypadając spod kół rozpędzonego auta mogą kogo poranić.

 

Marcin Popowski

Sekretarz Zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich

Wróć