Włamanie

Fortele na złodziei i prewencja

 

1. Podstawą zabezpieczenia mieszkania są drzwi i okna:

należy założyć dobre atestowane (z certyfikatem bezpieczeństwa) drzwi i zamki (co kilka lat warto je zmienić. Technika idzie naprzód a złodzieje nie śpią. Rozpracowują każdy nowy zamek, który pojawia się na rynku. Czasami warto przywieźć zamek z zagranicy, zupełnie nieznanej firmy i nietypowy.

W oknach na niższych kondygnacjach powinniśmy mieć kraty lub rolety. Ważne aby nie ułatwiły wejścia do naszego sąsiada.

2. Wskazanym w mieszkaniu jest zamontowanie domofonu lub Videofonu, możemy mieć wtedy podgląd tego co dzieje się na zewnątrz mieszkania.

3. Możemy wspólnie z sąsiadami skusić się na założenie sąsiedzkiej sygnalizacji alarmowej, która dam nam i sąsiadom poczucie bezpieczeństwa.

4. Warto w sklepie elektronicznym kupić czasowe czujniki włączające prąd. O określonej godzinie, określonego dnia i w określonym pomieszczeniu będą włączały różne sprzęty domowe np. lampki nocne, TV, radio, magnetofon z nagranym głosem szczekającego psa. Co może sugerować obserwującemu dom złodziejowi, że ktoś w nim na stałe przebywa.

5. Jeśli jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego, wykonajmy solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kupmy psa (który niestety może zostać otruty lub wyprowadzony poza ogrodzenie, dlatego ważne jest jego wyszkolenie)

6. Załóżmy oświetlenie na podwórku z czujnikiem ruchu lub oszczędną stale palącą się lampę sodową.

7. Ludzie bardziej zamożni mogą założyć indywidualną sygnalizację alarmową lub podłączyć się pod monitoring prowadzony przez Agencje Ochrony.

8. Warto też w domu mieć sejf.

9. Złodzieje często "lustrują" piwnice i na podstawie np. schowanych tam kartonów wnioskują co mamy w domu. Często po zakupie telewizora, magnetowidu czy komputera właśnie tam wynosimy puste pudełka. Warto je schować albo ustawić w taki sposób by nie było można rozpoznać jaka była jego zawartość.

10. Warto nawiązać bliższą znajomość z sąsiadami i współdziałać z nimi. To oni zazwyczaj jako pierwsi znając nasze przyzwyczajenia zauważą, że coś jest nie tak. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Zainteresujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

11. Pamiętajmy o nie wpuszczaniu do klatki schodowej ludzi, którzy podają się za listonoszy, inkasentów itp.

12. Poprośmy zaprzyjaźnioną osobę, by w czasie naszej nieobecności podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi, sprzątała ulotki spod drzwi.

13. Pamiętajmy też aby po każdym remoncie w domu, gdzie zostawialiśmy klucze ekipie budowlanej wymienić wkładki w zamkach.

14. Zamykajmy drzwi do mieszkania nawet wtedy kiedy wychodzimy tylko na chwilę z niego np. wybrać listy ze skrzynki pocztowej.

15. Jeśli jest to możliwe na czas naszego wyjazdu nie zostawiajmy włączonej telefonicznej automatycznej sekretarki lub ją codziennie odsłuchujmy (jeśli ma fabrycznie zainstalowaną taką funkcję).

16. Kiedy kupimy drogi i gabarytowo duży sprzęt do domu postarajmy się przywieźć go do domu w godzinach wieczornych aby nie rzucać się z tym w oczy. Nie afiszujmy się swym bogactwem.

17. O planach wyjazdowych nie informujmy zbyt wielu osób, zostawmy telefon pod którym będziemy przebywać sąsiadom.

18. W miarę możliwości finansowych zainwestujmy w nowoczesną elektronikę pilnującą naszego domu tj. monitoring, czujniki ruchu, odpowiednie oświetlenie obiektu, ukryte kamery z podłączonym magnetowidem „poklatkowym”, system alarmowy. Pamiętajmy, że żadna elektronika nie zastąpi czujności człowieka. Zważmy też na to, że złodziej może odciąć dopływ prądu do naszego mieszkania. Warto być na to przygotowanym.

 

Zachowanie w trakcie włamania i bezpośrednio po nim.

 

1. Kiedy wracasz do domu i widzisz niepokojące Cię odgłosy dochodzące z mieszkania nie zgrywaj bohaterki. Być może to tylko przewrażliwienie ale może to być też sygnał, że w Twoim mieszkaniu jest nieproszony gość. Może to być jakiś wyrostek ale równie dobrze zorganizowana grupa złodziei. Mogą być uzbrojeni i zaskoczeni znienacka wyrządzić Ci krzywdę. Życie ludzkie jest dobrem nadrzędnym dlatego nie narażaj się.

2. W takiej sytuacji poproś o pomoc policję, straż miejską lub ochronę. Są to ludzie odpowiednio wyszkoleni i na pewno w takiej sytuacji mogą Ci pomóc. Nawet jeśli by się okazało, że to tylko kobieca panika to lepiej narazić się na dowcipy niż coś gorszego jeśli Twoje podejrzenia okazały by się uzasadnione.

3. Jeśli w drzwiach masz zamontowane zamki, które uniemożliwiają ich otwarcie od środka a w czasie włamania nie zostały uszkodzone to postaraj się zamknąć włamywaczy w mieszkaniu, kiedy policja będzie w drodze.

4. Nie bagatelizuj żadnych sygnałów mogących świadczyć o obecności osób w Twoim mieszkaniu. Jeśli widzisz otwarte okno, zbitą szybę, kawałki drewna pochodzące z otwierania na siłę okien lub drzwi, zapalone światło, nieznany samochód pod Twoim domem, uszkodzone zamki, hałasy dochodzące ze środka – natychmiast dzwoń po policję. Pamiętaj że „My home is my Castle”.

5. Jeśli jednak okaże się, że przyszłaś a Twoje mieszkanie jest „opróżnione”, pamiętaj aby nie zacierać żadnych śladów. W panice możesz zrobić wiele niepotrzebnych posunięć, które utrudnią pracę ekipie dochodzeniowej. Po stwierdzeniu włamania, zadzwoń z telefonu komórkowego lub od sąsiadów i powiadom policję o zdarzeniu.

6. Jeśli jednak wejdziesz do domu nie dotykaj klamki, nie majstruj przy zamkach czy oknach, jeśli widzisz na podłodze odciski butów przykryj je gazetą lub torbą foliową. Nie dotykaj słuchawki telefonu, otwartych szafek czy też przedmiotów co do których jesteś pewna, że nigdy nie były Twoją własnością.

7. Jeśli masz domek z ogródkiem nie staraj się chodzić wokół domu, bo możesz zatrzeć ślady. Złodzieje mogli pozostawić swój zapach i może trop podjąć pies policyjny. Być może są też odciski obuwia lub opon samochodu, którym przyjechali sprawcy. W pobliżu mogą leżeć rękawiczki, łom którego użyli lub nawet Twoje zgubione w czasie ucieczki przedmioty. To na nich mogą pozostać najdrobniejsze ślady, potrzebne potem policji w trakcie dochodzenia.

8. W czasie kiedy czekasz na policję, zawiadom rodzinę, może być potrzebna przy usuwaniu powstałych szkód, zastanów się co mogło zginąć, tak by jak najwięcej przedmiotów wymienić w czasie przesłuchania, oszacuj straty, powiadom towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli mogły zginąć Ci karty kredytowe – zadzwoń do banku i je zablokuj, postaraj się znaleźć ekipę remontową która wymieni wyłamane okno, wymieni zamki lub wstawi nowe drzwi.

Wróć