Mafia

Mafia i porachunki gangsterskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych tematów. Zorganizowane grupy przestępcze działają na całym świecie. Cosa Nostra, Camorra, Triada, Yakuza, Mafia rosyjsko-języczna to tylko niektóre z nich.

Wszystko zaczęło się na włoskiej ziemi, gdzie w początkach ubiegłego stulecia powstała tajna organizacja. Miała ona chronić ludność przed rozbójnikami i obcym wojskiem. Szybko jednak przemieniła się w zorganizowaną grupę przestępczą, która w XX wieku swoim działaniem objęła nie tylko całe Włochy ale również sięgnęła za ocean. Zarówno Nowy York jak i Chicago stały się areną najbardziej krwawych porachunków różnych mafijnych rodzin. Legenda Al. Capone i Lucky Luciano trwa do dzisiaj.

Mafijne organizacje tworzą rodziny i klany. Obowiązuje w nich zasada absolutnego milczenia. Każdy kto ją złamie karany jest śmiercią. Poszerzanie wpływów mafii spowodowane jest systemem patronackim. Polega on na obejmowaniu przez ojca chrzestnego opieką całych rodzin, które z kolei spłacają wobec niego dług wdzięczności. W strukturze organizacyjnej oprócz mafiosów uczestniczą ludzie powiązani rozmaitymi interesami. Między innymi są to bankierzy, politycy (często z pierwszych stron gazet), wysocy urzędnicy państwowi, skorumpowani przedstawiciele prawa. We Włoszech prawie wszystkie samorządy lokalne uzależnione są od struktur mafijnych. Nie mówiąc już o tym, że o współpracę z mafią oskarżono byłego premiera Gulio Andreottiego.

Źródłem dochodów mafii najczęściej jest hazard, wymuszanie, prostytucja i handel narkotykami. Wspomniany już Al Capone wymyślił sposób na wprowadzenie do legalnego obiegu „brudnych” pieniędzy. Stworzył sieć pralni chemicznych, w których niemożliwa była kontrola świadczonych usług. Część pieniędzy mafii, księgowana była jako dochody z działalności pralni i w ten sposób stawała się legalna. Obecnie połowa pieniędzy znajdująca się w obiegu, pochodzi z nielegalnych źródeł. W większości są to dochody z handlu narkotykami, które legalizowane są w sieci banków kontrolowanych a czasami stworzonych w tym celu przez mafię. Największe pralnie brudnych pieniędzy zlokalizowane są w krajach Ameryki Środkowej i w państwach powstałych po upadku Związku Radzieckiego.

Najlepiej rozpracowana przez policję jest hierarchia mafii sycylijskiej. W innych organizacjach obowiązuje podobny podział. Rodzina składa się z kilkuset członków – „ludzi honoru” i żołnierzy. Na jej czele stoi szef i doradcy, ważną rolę odgrywa księgowy. Podporządkowani są im kapitanowie. Ci ostatni dowodzą załogą składającą się z co najmniej 10 żołnierzy wykonujących rozkazy rodziny. Rodzina kontroluje określony teren. W skład kartelu wchodzi kilka rodzin. Przez kartele wyłaniane są komisje, składające się z 9-12 osób. Każdą z nich reprezentuje kilka rodzin. Jest to najwyższy organ mafii, którego zadaniem jest rozstrzyganie wszelkich sporów, kierowanie działalnością przestępczą, wydawanie wyroków śmierci.

W Polsce działa kilkaset grup przestępczych z którymi współpracuje kilkaset tysięcy osób. Swoje interesy prowadzą u nas mafie włoskie, kolumbijskie, rosyjsko-języczne i azjatyckie. Nasz kraj uważany jest za światowe centrum produkcji amfetaminy. I chociaż rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji zapewnia, że mafia pojmowana jako organizacja mająca wpływ na różne dziedziny życia u nas nie funkcjonuje, to faktem jest, że pranie brudnych pieniędzy, handel kradzionymi samochodami i narkotykami, wymuszanie haraczy, zabójstwa na zlecenie zostały zmonopolizowane przez kilka grup przestępczych. Na polskim rynku można powiedzieć, że od dłuższego czasu trwają regularne walki gangów. Śledząc relacje prasowe i mając w pamięci definicję mafii, która mówi o połączeniu świata przestępczego z polityką, możemy dojść do wniosku, że żyjemy w Państwie bezprawia, że macki mafijne sięgają coraz dalej i głębiej.

 

Marcin Popowski

Sekretarz Zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich

Wróć