Jak postępować w razie kolizji samochodowej

Jak postępować w razie kolizji samochodowej

 

  1. Wyjeżdżając z domu sprawdź czy masz ze sobą wymagane przez prawo o ruchu drogowym dokumenty tj. prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Powinnaś mieć także przy sobie ważną polisę OC, w dowodzie warto mieć wpisaną grupę krwi. Jeśli jeździsz na terenie jednego miasta warto mieć przy sobie zapisane telefony do oficera dyżurnego WRD, straży, pogotowia, pomocy drogowej. W samochodzie powinny znajdować się takie rzeczy jak apteczka, gaśnica, rękawiczki, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, ręcznik, koc.

Co zrobić jak będziesz ofiarą kolizji:

Po uderzeniu samochodem sprawdź czy wszystko z tobą jest w porządku, nie rób gwałtownych ruchów, jeśli jechałaś z kimś sprawdź w jakim on jest stanie. Następnie wyjmij kluczyki ze stacyjki. Wysiadając uważaj na ruch kołowy i innych użytkowników drogi. Zobacz czy w wyniku wypadku nie ucierpiały postronne osoby.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli jesteś poza miastem trójkąt ustaw w odległości 30-50 m od samochodu, w mieście bezpośrednio za samochodem. Gdy jest to możliwe włącz światła awaryjne. Postaraj się o to, żeby szybko sobie odtworzyć okoliczności zdarzenia. Jeśli są osoby ranne obowiązkiem twoim jest udzielenie pierwszej pomocy. Osobie rannej możesz pomóc poprzez założenie opaski uciskowej, przykrycie kocem aby nie traciła ciepłoty ciała, opatrzenie ran. Jeśli wymaga reanimacji nie przerywaj jej do przyjazdu lekarza. Przestań na polecenie medyków. W międzyczasie powiadom odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Jeśli są ranni lub zabici nie usuwaj pojazdów z drogi. Jeśli nie ma, możesz usunąć rozbite pojazdy. Policjanci sekcji pogotowia powypadkowego WRD na podstawie relacji sprawców, świadków i śladów odtworzą okoliczności zdarzenia.

  1. Ważne jest zatrzymanie świadków, którzy będą mogli opowiedzieć jak doszło do wypadku. Jeśli nie mogą czekać na przyjazd policji zanotuj ich nazwiska i adresy lub wymień się wizytówkami.

  2. Jeśli doszło do kolizji i nie ma osób rannych a rozbite są tylko pojazdy, możesz sama porozumieć się z drugim kierowcą. Możliwe jest to tylko w takiej sytuacji gdy nie ma sporu o to kto jest sprawcą, kierowca jest trzeźwy i ma wymagane dokumenty. W razie przyjazdu policji to oni sporządzą urzędową notatkę.

  3. Pamiętaj, że oświadczenie o winie pisze osoba, która doprowadziła do stłuczki. Powinno ono zawierać datę i godzinę zdarzenia, dane personalne uczestników zdarzenia, ulicę, miejscowość, markę i numery rejestracyjne pojazdów, dane sprawcy: nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, numer dowodu i prawa jazdy wraz z kategorią, numer dowodu rejestracyjnego pojazdu, nazwę ubezpieczyciela OC wraz z numerem polisy, opis okoliczności zdarzenia, dane personalne ewentualnych świadków. Powyższe dane powinny być potwierdzone własnoręcznym podpisem sprawcy. Na takim oświadczeniu powinien znaleźć się również opis widocznych usterek w samochodzie sprawcy i osoby pokrzywdzonej. Oświadczenie takie może być sporządzone na zwykłej kartce papieru.

  4. Jeśli samochód nie nadaję się do dalszej jazdy należy wezwać pomoc drogową. W praktyce okazuję się, że jest ona wcześniej od policji i pogotowia. Firma ubezpieczeniowa zwróci ci koszty związane z holowaniem pojazdu. Pamiętaj zatem o rachunku. Jeśli samochód był ubezpieczony albo w zdarzenie nie jest z twojej winy nie daj się zwieść opowieściom o tanim i dobrym warsztacie. Niech odholują ci samochód do autoryzowanej stacji obsługi. Zabezpiecz wcześniej swoje osobiste rzeczy. Samochód może przewinąć się przez różne ręce.

  5. Jeśli straty są znaczne, warto wezwać policję, pomimo skruchy i ewentualnego przyznania się sprawcy do winy. Kiedy na ogół mijają emocje, sprawca kierowany niechęcią i ewentualnymi kosztami może chcieć się wycofać ze swojego oświadczenia. Podważa autentyczność oświadczenia i swojego podpisu. Sprawa może mieć epilog w sądzie i toczyć się miesiącami. Taka sytuacja jest na pewno na rękę firmie ubezpieczeniowej tobie nie bardzo. Służbowa notatka policji zamyka taki problem, choć życie widziało już różne sprawy. Jeśli jesteś trzeźwa – a masz taki obowiązek, mimo wszystko zażądaj zbadania cię na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jakby kiedyś to chciał ktoś podważyć będziesz miała stosowny dowód.

  6. Bywają takie sytuacje, że sprawa jest sporna i nie ma świadków zdarzenia, możesz dać ogłoszenie do prasy czy kogoś takiego nie było w tym czasie i miejscu. Może się zdarzyć, że sprawca kolizji ucieknie z miejsca zdarzenia lub nie będzie miał polisy OC. W pierwszym przypadku jak nie zanotujesz numerów i nikt tego nie widział jesteś bezradna, pozostaje ci dochodzić zwrotów kosztów z twojej polisy AC, w drugim przypadku masz szanse na dochodzenie roszczeń z Gwarantowanego Funduszu Świadczeń. Jeśli masz obawy co do stanu trzeźwości sprawcy, autentyczności i ważności dokumentów, polisy, sprawności pojazdu lub terminu badania technicznego – wezwij na miejsce zdarzenia policję. Nie ulegaj prośbą i namową sprawcy, że wszystko jest w porządku i wszystko on za łatwi jak należy. Potem to może obrócić się przeciwko tobie. I tak już ucierpiałaś w wyniku zdarzenia, nie daj się skrzywdzić ponownie.

Świadek zdarzenia

 

  1. Jeśli to ty jedziesz i widzisz stłuczkę bądź wypadek: Zatrzymaj się, zobacz czy nie ma osób rannych i potrzebujących twojej pomocy. Spytaj się czy wezwane zostały służby ratownictwa, czy dobrze jest zabezpieczone miejsce zdarzenia. Pamiętaj, że tamte osoby są w szoku a ty możesz racjonalnie myśleć i im pomóc. Postaw swój samochód daleko na poboczu aby nie utrudniać ruchu i nie stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa. Zostaw wolne miejsce dla ewentualnego przyjazdu służb ratowniczych.

  2. Jeśli bezpośrednio widziałaś zdarzenie i potrafisz ocenić winę lub dokładnie zrelacjonować przebieg zdarzenia zostań na miejscu do chwili przybycia policji lub jak nie masz czasu zostaw swoje dane personalne ofiarom wypadku w celu późniejszego skontaktowania się z tobą. Pamiętaj, że ty kiedyś możesz znaleźć się w podobnej sytuacji i też będziesz oczekiwała pomocnej dłoni.

  3. Jeśli przejeżdżasz po fakcie i na miejscu zdarzenia widzisz opanowaną sytuację tj. interwencję policji, pogotowia, straży pożarnej przejedź spokojnie aby spod twoich kół nie wypadały resztki metalu, plastiku i szkła po stłuczce. Mogą kogoś poranić. Stosuj się do znaków dawanych przez policjantów i nie stwarzaj sztucznego tłoku, sprawnie opuść miejsce zdarzenia, umożliwiając ruch kołowy innym pojazdom.

 

Wróć