Jak oznakować wartościowe przedmioty?

Na kłopoty Popowski

Nie od dzisiaj zmorą naszych czasów są włamania do mieszkań. Łupem złodziei pada często dorobek całego życia. Nawet najlepsze zamki i zabezpieczenia można sforsować.

Pracę Policji w odszukiwaniu skradzionych przedmiotów znacznie ułatwia ich wcześniejsze oznakowanie. Oto kilka metod znakowania naszych rzeczy w celu późniejszej ich identyfikacji:

Załóżmy skoroszyt w którym poukładamy sobie karty gwarancyjne, rachunki zakupu sprzętu RTV lub AGD.

Warto spisać na kartce marki i typy posiadanych urządzeń do których nie mamy już kart gwarancyjnych, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te, które nie posiadają numerów lub istnieje możliwość, że zostaną trwale usunięte przez złodzieja lub pasera oznaczmy swoimi inicjałami, numerem telefonu, datą urodzenia, zróbmy w nie rzucającym się w oczy miejscu rysę lub inny znak. W niektórych specjalistycznych sklepach można kupić flamastry lub kredki, których tusz widoczny jest tylko w świetle ultrafioletowym. Często Policja organizuje akcje znakowania rowerów czy samochodów co jest ogłaszane w lokalnej prasie. Możemy też poprosić o taką usługę Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne lub Agencję Detektywistyczną.

Gdy posiadamy dość unikalne kolekcje np. monet, znaczków, obrazów, biżuterii, porcelany czy srebra warto te rzeczy sfotografować lub nakręcić film VHS. Ważne by na zdjęciach lub filmie było widać datę lub nasze mieszkanie.

Całą naszą dokumentację warto trzymać poza domem aby w czasie włamania i ona nie została skradziona.

W czasie włamań giną takie rzeczy jak biżuteria, karty kredytowe, radia samochodowe jeśli akurat mamy je w domu czy też telefony komórkowe. Te przedmioty często są nie do odzyskania. Biżuteria jeśli nie przedstawia wartości muzealnej jest przetapiana i sprzedawana w cenie złomu. Karty kredytowe jeśli w porę zostaną zablokowane do niczego się nie przydadzą.

To samo dotyczy telefonów komórkowych i karty SIM.

Należy zgłosić operatorowi kradzież telefonu wraz z kartą co uniemożliwi nabijanie rachunku telefonicznego osobom trzecim. Telefon komórkowy ma tzw. numer fabryczny IMEI, wcześniejsze jego spisanie i wysłanie faxem do operatora sieci komórkowej po kradzieży może pozwolić na jego zablokowanie.

Niestety dobrzy informatycy są w stanie usunąć tę blokadę.

Po ewentualnym włamaniu należy niezwłocznie powiadomić Policję, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio miejsce przestępstwa. Po zakończeniu rutynowych działań, w protokole zgłoszenia kradzieży należy podać nazwy i marki przedmiotów które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, podać szacunkową wartość, jeśli mamy, możemy przekazać ich zdjęcia. Następnie dane te wprowadzane są do komputera i trafiają do Centralnej Kartoteki Rzeczy Zaginionych.

W przypadku kiedy przedmiot zostanie znaleziony np. w czasie rewizji u podejrzewanego o dokonanie włamania złodzieja lub pasera sprawdza się numery seryjne i przypasowuje do konkretnego zdarzenia. Po tych działaniach osoba poszkodowana jest wzywana na komisariat w celu dalszej identyfikacji.

Co pewien czas Policja organizuje wystawę rzeczy odnalezionych, o której najczęściej informuje lokalne media.

"Fanty" trafiają tam z magazynów depozytowych po zakończeniu śledztwa albo po udanym "nalocie" na bazar lub paserską "dziuplę". Bywa, że są one już pozbawione cech fabrycznych i dlatego warto by były oznakowane w indywidualny tylko znany nam sposób, co pomoże przy ich rozpoznaniu.

Nie kupujmy towaru podejrzanego pochodzenia, bez gwarancji, dowodu sprzedaży czy homologacji.

Towar taki może pochodzić z przestępstwa. Kupując go nabijamy kieszeń złodziejom, paserom i przemytnikom a sami narażamy się na kłopoty.

Marcin Popowski

rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich

Wróć