Dzieci w nowym środowisku. Ostrożności nigdy za wiele.

Na kłopoty Popowski

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje aż nadto powodów, żeby od czasu do czasu odczuwać strach przed innymi ludźmi. Czy dzieci muszą odczuwać taki sam strach jak dorośli? Kiedy mamy rzeczywiste powody do strachu? W sytuacji zagrożenia ludzie, jak wszystkie inne istoty na ziemi, odbierają ostrzegawcze sygnały, z których najważniejszy jest strach. Może on przeprowadzić nas bezpiecznie przez zagrożenie lub nawet pozwolić go uniknąć. Przemoc jest częścią wielu kultur, ponieważ jest częścią ludzkiej natury. W różnych częściach świata odgrywa odmienną rolę.

Większość młodzieży ma za sobą już egzaminy gimnazjalne czy też maturalne. Rodzice zadowoleni z wyników swoich dzieci, zaczynają wyszukiwać odpowiedniej placówki do kontynuowania nauki przez ich latorośl. Jakimi kierują się kryteriami? Czy najważniejszą dla nich sprawą jest poziom jaki zapewnia dana szkoła, opinia innych rodziców, ranking ośrodka badania opinii publicznej? Czy chodzi wyłącznie o poziom nauczania i dalsze bezproblemowe dostanie się do kolejnej „budy”? Co w takim razie z bezpieczeństwem na terenie szkoły? Czy zwracamy na to uwagę?

„To nade wszystko – niezgoda, by stać się ofiarą.”

Dzieci wymagają ze strony dorosłych ochrony, szczególnie przed innymi dorosłymi. Nie rozwinął się jeszcze u nich strach przed ludźmi i nieufność, ich intuicja nie ma jeszcze tylu informacji i doświadczenia, aby chronić je przed skrzywdzeniem. Czy szkoły posiadają odpowiednio sformułowane regulaminy bezpieczeństwa? Coraz częściej media donoszą o przykrych a zarazem zatrważających incydentach mających miejsce na terenie szkolnych placówek tj. wymuszeniach, kradzieżach, porwaniach, pobiciach, handlu narkotykami, znęcaniu się psychicznym, molestowaniu seksualnym itp. Czy współczesny rodzic słysząc o tych zdarzeniach, powinien kierować się tylko poziomem nauczania w szkole czy też baczniej przyjrzeć się procedurom bezpieczeństwa obowiązującym na terenie szkoły? Jakie zadać pytania, na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę dla dziecka?

Ważne w jaki sposób są sprawdzani kandydaci do pracy, jak reaguje ochrona na dociekliwe pytania, jakie były dotychczasowe przypadki przestępstw w szkole. Zamiast liczyć na władze kuratorium czy też samorządowe, można zabrać się do sprawdzania szkoły równie energicznie, jak do sprawdzania referencji i przeszłości kandydatki na opiekunkę do dziecka, bo jeśli wychodzimy z założenia, że szkoła zatroszczy się o jego bezpieczeństwo równie dobrze jak my, to możemy się srodze zawieść.

Przygotowałem Państwu listę pytań, które warto zadać szkolnym pedagogom, dyrekcji bądź szefowi ochrony w szkole do której będzie chodziło wasze dziecko, szczególnie gdy za nią będziecie płacić nie małe pieniądze.

  • Czy szkoła posiada podręcznik zasad postępowania z uczniami i czy są w nim poruszone sprawy bezpieczeństwa uczniów?

  • Czy szkoła ma jakąś politykę w sprawach przemocy, broni, narkotyków, wykorzystywania seksualnego, nieproszonych gości?

  • Czy sprawdza się przed zatrudnieniem cały personel? Jeśli tak to jakimi metodami i na co zwraca się szczególną uwagę? Kto zbiera te informacje?

  • Czy przez cały czas trwania zajęć w szkole jest obecna pielęgniarka i jakie ma ona zawodowe przygotowanie?

  • Czy dziecko będzie w każdej chwili miało możliwość kontaktu z rodzicem i czy rodzic może w każdej chwili odwiedzić dziecko?

  • Jakie są procedury odbierania dzieci ze szkoły? Jak ocenicie, czy ktoś inny niż rodzic może odebrać dziecko ze szkoły?

  • Czy organizuje się regularne narady nauczycieli i administracji w celu omówienia zagadnień bezpieczeństwa?

  • W jaki sposób sprawuje się kontrolę nad uczniami podczas przerw i zajęć świetlicowych? Czy szkoła zatrudnia ochroniarzy? Czy są oni sprawdzani?

  • Czy kontroluje się wstęp na teren szkoły? W jaki sposób osoba potrzebująca pomocy lub wsparcia w razie niebezpieczeństwa może wezwać pomoc?

  • Jak często przeprowadza się w szkole alarmy próbne? Który komisariat policji reaguje na wezwania ze szkoły? Kto w komisariacie odpowiada za kontakty ze szkołą? Czy szkoła podłączona jest do sieci monitoringu?

Każda placówka pedagogiczna powinna mieć przygotowane odpowiedzi na każde z tych pytań. Sam proces ich zadawania wskaże obszary zagrożeń, o których nie pomyślano w szkole, albo którymi nie zajęto się w dostatecznym stopniu.

 

Marcin Popowski

Sekretarz Zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich

Wróć