Dzieci na "Gigancie"

Detektyw Popowski na tropie

Wakacje. Lato, to pora roku, która sprzyja ucieczkom z domu. Można wtedy przenocować na plaży, łące, w lesie, opuszczonym górskim szałasie czy też w ogródkach działkowych. Łatwiej także zdobyć coś do zjedzenia. Na wakacyjnych trasach można spotkać nastolatków, którzy nie zawsze się tam znajdują za zgodą i wiedzą rodziców. Młodzi ludzie w wieku 13-18 lat najczęściej uciekają z domu, bo jest im źle, nie odnajdują się już w dotychczasowych relacjach rodzinnych. W okresie dojrzewania autorytet rodziców i nauczycieli zdecydowanie maleje, ważna zaś staje się opinia rówieśników. W tym okresie młodzież zaczyna domagać się samodzielności, chce później wracać do domu, wypić piwo, zapalić papierosa, mieć luz i swobodę. Rodzice nie zawsze przystają na takie gwałtowne przejście w dorosłość. Dochodzi do konfliktu tym ostrzejszego im bardziej metody wychowawcze oparte są na przymusach i zakazach. Dziecko ucieka, aby złamać upór nieustępliwych rodziców. Okres dojrzewania to też czas pierwszej miłości. Kiedy nie znajduje ona akceptacji w oczach najbliższych, nastolatek odchodzi z domu. Rozumiem, że nie każda sympatia naszego dziecka musi nam się podobać. Ale okazujmy to w kulturalny sposób, nie urażając godności nastolatka. Pamiętajmy o tym, że ucieczki spowodowane taką sytuacją są najbardziej niebezpieczne. Młoda osoba zrywa stosunki z domem, a jedynym jej oparciem staje się skrytykowana przez rodziców sympatia. Jeżeli będzie to np. dotyczyło 15-letniej dziewczyny, która porzuci rodzinę dla starszego od siebie chłopaka może stać się to powodem szybkiego poznania życia od najgorszej strony. Zaczną się problemy finansowe, może być zmuszona do kradzieży, oszustwa, prostytucji. Może zacząć używać narkotyków szukając zapomnienia lub zostać wciągnięta do sekty. Młodzież ucieka również z domu w poszukiwaniu mocnych wrażeń, przygód, aby przeżyć dreszczyk emocji. Młodzieńcy żyjący w luksusowych warunkach tzw. "bananowa młodzież" uciekają z domu z dużymi pieniędzmi. Są chętnie widziani w grupach zdemoralizowanej młodzieży, która namawia ich do kradzieży, rozboju, gwałtu a nawet zabójstwa. Według ich odczuć daje to posmak "przygody". Przyczyną porzucenia domu może być również brak miłości w rodzinie, brak czasu dla dziecka które czuje się samotne i niepotrzebne, uciekanie od trudnych rozmów i kontrowersyjnych tematów. Uciekając stara się zwrócić na siebie uwagę.

Zawsze gdy zaginie dziecko należy niezwłocznie powiadomić Policję, pomocy można także szukać w fundacji "Itaka" tel.(22) 654-70-70 lub w programie TV "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie".

Drodzy rodzice - poszukując Waszych pociech zarabiam pieniądze. Wolałbym tego nie robić. Uważam, że dom rodzinny jest tym miejscem, gdzie dziecko powinno znajdować oparcie nawet po najgorszych niepowodzeniach w szkole grupie kolegów czy koleżanek lub życiowych porażkach. Dla dziecka najważniejsze jest zaspokajanie jego potrzeb emocjonalnych. Zatem okazujmy mu miłość, dużo rozmawiajmy i poświęcajmy więcej swojego czasu. Myślę, że wtedy okres dojrzewania będzie łatwiejszy do przejścia dla obydwu stron. Jeśli przyprowadzę Wam do domu odnalezione dziecko porozmawiajcie z nim życzliwie, pozyskajcie na nowo jego zaufanie, ustalcie powody konfliktu i ucieczki. Nie poszukujcie przyczyny na zewnątrz, w tak zwanym złym towarzystwie. Zmieńcie stosunki panujące w rodzinie, stańcie się dla dziecka życzliwym partnerem.

 

Marcin Popowski

Sekretarz Zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich

Wróć